Co ukázal výsledek parlamentních voleb v Rakousku? Především dvě věci: jednak potvrdil politický posun v řadě členských států EU stále více doprava, a pak také sílící tendenci – rovněž v řadě členských států – rozepnout plášť EU, jenž se stává těsným a nehřeje. Ve volbách do rakouské Národní rady zaznamenali výrazný úspěch konzervativci, čili Rakouská lidová strana (ÖVP), následováni krajně pravicovou Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ). Sociální demokraté skončili druzí se svým nejhorším volebním výsledkem po druhé světové válce vůbec. A snad největší překvapení: Zelení zaznamenali drastickou ztrátu (z 12,42 % na 3,3 %) a do parlamentu se vůbec nedostali.
Reálným scénářem pro budoucí vládní koalici tak je spojenectví ÖVP-FPÖ; ostatně pozice obou těchto stran, ať už jde o migrační politiku, ekonomické problémy či postoj k evropské integraci, se často překrývají. Za pozornost také stojí, že jak předseda ÖVP Sebastian Kurz, tak šéf FPÖ Christian Strache (který se v mládí pohyboval v ryze neonacistických kruzích) hovořili před volbami o své blízkosti ke státům Visegrágu, tedy k Polsku, Maďarsku, Slovensku a České republice, a objevily se dokonce úvahy o vstupu do tohoto neformálního společenství. Nutno však – pokud jde o poměr k České republice – poznamenat, že především FPÖ stojí jednoznačně za politikou a požadavky Sudetoněmeckého landsmanšaftu včetně zrušení tzv. Benešových dekretů…
Výrazným tématem předvolebního klání byla v Rakousku Evropská unie. Předáci ÖVP a FPÖ se víceméně shodně vyjadřovali pro »méně EU, ale více národní suverenity«; FPÖ sice před volbami už nevolal pro »öxitu«, tedy po vystoupení Rakouska z EU, jak donedávna činila, ale vyjadřovala se například pro uzavření trhu práce občanům jiných členských států EU, zrušení schengenského systému a pro opuštění Evropského stabilizačního mechanismu. ÖVP sice tak daleko v kritice EU nešla, ale u voličů nepochybně bodovala také svým voláním po »štíhlejší EU« starající se hlavně o zajištění svých vnějších hranic a obchodní politiku. A jednoznačně prounjiní Zelení ztratili přízeň voličů natolik, že v Národní radě nebudou.
Pro EU za současného jejího stavu za směřování žádné dobré signály.