Půda pro extrémní pravici, čili pro neonacismus, je ve Spolkové republice Německo v posledních letech, zdá se, dobře prohnojená, takže hnědá semena do ní zasazená klíčí hojně a rychle. Jedním z posledních příkladů je politická strana (!) s názvem Třetí cesta (Der Dritte Weg), kterou založili v roce 2013 bývalí funkcionáři krajně pravicové NPD v Heidelbergu. Ti pro svou činnost z taktických důvodů zvolili formu politické strany; byť je méně snadné ji založit oproti pouhému hnutí, je i méně snadné její případné rozpuštění ze strany soudu. Třetí cesta se má v posledních dvou letech čile k světu hlavně na východě Německa, zejména pak ve spolkové zemi Braniborsko (Brandenburg), kde disponuje nejlepší organizační strukturou a akčním členským potenciálem. Počet členů Třetí cesty je aktuálně odhadován na 2000.
Jen za loňský rok provedli členové Třetí cesty v Německu na 70 hromadných akcí (pochodů, demonstrací apod.), což bylo dvakrát tolik než v roce 2017. Třetí cesta upozorňuje jak svou neonacistickou ideologií (v níž je zatím antisemitismus »nahrazen« protimigrační rétorikou), tak druhem některých svých akcí na sounáležitost s nacistickou říší. Například právě probíhající celospolková akce Zimní pomoc (Winterhilfe) je doslova opsaná z instrumentalismu někdejší NSDAP: Třetí cesta sbírá šatstvo, hračky i peníze pro potřebné, leč »výhradně pro Němce«.
Členové Třetí cesty věnují také velkou pozornost péči o styky s názorově spřízněnými silami. Účastní se neonacistických akcí pořádaných jinými subjekty nejen ve Spolkové republice, ale i v zahraničí. Třeba na Ukrajině.