Macron přichází se svou vizí »nové« EU

4.10.2017 000 9:18

Emmanuel Macron vystoupil v úterý 26. září na pařížské Sorbonně s dlouho očekávaným projevem a představil svou vizi obnovené Evropské unie. Je to v době, kdy se jeho hlavní evropský partner – Angela Merkelová – připravuje na koaliční rozhovory se svými potenciálními partnery: FDP a Zelenými. Avšak Macron pro svou agendu nezbytně potřebuje kladné stanovisko německé kancléřky. Jeho plány jsou do značné míry komplikovány výsledky nedělních německých parlamentních voleb, kdy se třetí nejsilnější parlamentní stranou stala anti-imigrační a euroskeptická Alternativa pro Německo (AfD). Jak tedy bude příští německá vláda reagovat na Macronem navrhované reformy?

Macron na Sorbonně prohlásil, že Německo a Francie musí společně překonat dědictví dvou světových válek a spolu s partnery posílit eurozónu, prohloubit integraci EU a celkově ji vylepšit. A přednesl svůj pohled na dnešní Evropu: »Žijeme v Evropě, která je křehčí než kdykoliv předtím; potýká se s globalizací, jak ji známe, stala se obětí idejí, jako je nacionalismus a identitarianismus.« Zmínil se také o rostoucí síle krajní pravice v zemích EU: »Rizika a myšlenky minulosti se znovu probouzejí.«

Macronův projekt zahrnuje plány etablování ministerstva financí devatenáctičlenné eurozóny, její společný rozpočet a parlament nezávislý na parlamentu osmadvacítky, hovoří také o nezbytných změnách na nové společné cestě EU. Francouzský prezident využil svůj projev k argumentaci ve prospěch institucionálních změn, iniciativ prosazujících nové technologie, obranný a energetický sektor. Vyzval k zavedení spravedlivé společné daně z uhlíkových emisí a zvýšených investic do »rozvojových« projektů v regionech jako je Afrika.

A jaké jsou reakce jeho nejbližších partnerů?

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker těmto plánům nakloněn zatím není. Angela Merkelová se netváří nadšeně na myšlenku zavést funkci ministra financí eurozóny. A němečtí liberální demokraté (FDP), potenciální partneři křesťanských demokratů kancléřky Merkelové v jakékoliv budoucí koaliční vládě, vítají Macronovu výzvu k posílení vojenské spolupráce a digitalizace EU, ale myšlenka společného rozpočtu eurozóny se jim nelíbí.

Takže: uvidíme?